Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika zakładki Miejscowości

Miejscowości

Artykuły

  • Bartkowa-Posadowa

    Bartkowa-Posadowa

    Graniczy od południowo – wschodniej strony z miejscowością Podole-Górowa, z którą ma wspólną przeszłość, od zachodu z Rożnowem, od północy z Paleśnicą (gm. Zakliczyn) i wsią Bujne. Od północnego zachodu graniczy z Gródkiem nad Dunajcem i Przydonicą (przysiółek Glinik).

    Czytaj Więcej o: Bartkowa-Posadowa
  • Bujne

    Bujne

    Wieś Bujne znajduje się na Pogórzu Rożnowskim przy drodze wojewódzkiej 975 w obniżeniu grzbietu łączącego Majdan (518 m n.p.m.) z sąsiednim Ostryżem (447 m n.p.m.).

    Czytaj Więcej o: Bujne
  • Gródek nad Dunajcem

    Gródek nad Dunajcem

    To popularna miejscowość wypoczynkowa położona na Pogórzu Rożnowskim. Gródek nad Dunajcem powstał w XIV wieku z połączenia dwóch wsi - Gródek i Kobyle. Sama nazwa Gródek wywodzi się od jednego z grodów, zamków, których zadaniem była obrona doliny Dunajca. Zamek  ten w XIV wieku należał do trzech braci: Stanisława, Andrzeja i Jana ze Słupca. W 1410 roku jego właścicielem został arcybiskup Piotr z Kurowa. Grodzisko w odległych czasach, gdy przez Gródek wiódł bursztynowy szlak pełniło rolę strażnicy. Ruiny ówczesnego zamku znajdują się na wyspie Grodzisko  na Jeziorze Rożnowskim, zwaną „Małpią Wyspą” . Wcześniej było to wzgórze, które po  utworzeniu  sztucznego jeziora  na rzece Dunajec w 1942 roku stało się wyspą. Wyspa stanowi rezerwat ptactwa wodnego oraz znajduje się na niej stanowisko archeologiczne z okresu średniowiecza.

    Czytaj Więcej o: Gródek nad Dunajcem
  • Jelna

    Jelna

    Nazwa miejscowości – pierwotnie „Jedlna” ma charakter topograficzny i pochodzi od jodeł, które najprawdopodobniej porastały okoliczne wzgórza. W źródłach historycznych spotykamy na przestrzeni wieków różne jej postacie tj. Iedlna, Jedlna, Gyedlna, Gedlna, Jedlna.

    Czytaj Więcej o: Jelna
  • Lipie

    Lipie

    Dawniej Wyżne i Niżne, wymieniane są z nazwy w dokumentach w roku 1629. Dzisiaj na stromych stokach góry Zawale istnieje tyko górna część rozległej wsi położonej kiedyś w dolinie Dunajca tam, gdzie obecnie  lśni srebrna tafla jeziora.

    Czytaj Więcej o: Lipie
  • Podole-Górowa

    Podole-Górowa

    Wieś powstała z połączenia dwóch osad: Podola i Górowej. Podole to nazwa topograficzna, pochodząca od miejsca „po dole”, inaczej „leżącego w dole” w odróżnieniu od  drugiego członu obecnej nazwy wsi, czyli Górowej – położonej na górze.

    Czytaj Więcej o: Podole-Górowa

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-16 12:13:52przez:
Opublikowano:2021-02-16 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:8073

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30