Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Widok na jezioro Rożnowskie

Gródek nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem

To popularna miejscowość wypoczynkowa położona na Pogórzu Rożnowskim. Gródek nad Dunajcem powstał w XIV wieku z połączenia dwóch wsi - Gródek i Kobyle. Sama nazwa Gródek wywodzi się od jednego z grodów, zamków, których zadaniem była obrona doliny Dunajca. Zamek  ten w XIV wieku należał do trzech braci: Stanisława, Andrzeja i Jana ze Słupca. W 1410 roku jego właścicielem został arcybiskup Piotr z Kurowa. Grodzisko w odległych czasach, gdy przez Gródek wiódł bursztynowy szlak pełniło rolę strażnicy. Ruiny ówczesnego zamku znajdują się na wyspie Grodzisko  na Jeziorze Rożnowskim, zwaną „Małpią Wyspą” . Wcześniej było to wzgórze, które po  utworzeniu  sztucznego jeziora  na rzece Dunajec w 1942 roku stało się wyspą. Wyspa stanowi rezerwat ptactwa wodnego oraz znajduje się na niej stanowisko archeologiczne z okresu średniowiecza.

W okresie II wojny światowej na klifowym brzegu jeziora (Koszarka) Niemcy doceniając walory  widokowe Gródka  wybudowali  luksusową willę dla generalnego gubernatora GG Hansa Franka. W 1944 roku partyzanci rozbili i spalili istniejący tam posterunek policji hitlerowskiej.

Gródek nad Dunajcem jest obecnie centrum gminy w którym znajduje się Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, Urząd Pocztowy, Szkoła Podstawowa, Gminny Ośrodek Kultury, Ośrodek Pomocy Społecznej, Ochotnicza Straż Pożarna, Centrum Formacyjno-Rekolekcyjne ARKA z wyjątkową architekturą, szereg punktów handlowych i gastronomicznych.

W okresie letnim Gródek nad Dunajcem staje się miejscowością wypoczynkową, w której turyści znajdują bazę noclegową o różnym standardzie. Jest miejscem, gdzie można znaleźć spokój, czystość  przyrody. Łagodne góry, rzeki, lasy, jezioro, plaże to atrakcyjne  miejsca do wędkowania, uprawiania sportów wodnych; żeglarstwa, kajakarstwa czy windsurfingu. Jednym słowem odpoczynku biernego i czynnego. Tu zaczynają się piesze szlaki turystyczne i rowerowe. Prowadzą one  przez tereny całej gminy, zapewniają wspaniałe widoki, które tworzą niepowtarzalne piękno krajobrazowe. Przez Gródek nad Dunajcem przebiega żółty szlak rowerowy tzw. winny szlak rowerowy.

Gmina Gródek - fragmenty filmu promocyjnego z przełomu XX i XXI wieku.

Sławni ludzie pochodzący z Gródka nad Dunajcem:

Barbara Gorgoń-Flont - urodzona 11 stycznia 1936 roku w Kobyle Gródku, zmarła 13 kwietnia 2020 roku.

Była saneczkarka, zawodniczka m.in. Dunajca Nowy Sącz; olimpijka (Innsbruck 1964), medalistka MŚ: III m. w jedynkach, Davos 1957, 5-krotna mistrzyni Polski w jedynkach i dwójkach w latach 50. Obecnie uznana malarka sądecka.

Ryszard Miłek - ur. 1955 roku w Gródku nad Dunajcem; historyk sztuki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), artysta plastyk specjalizujący się w malarstwie pastelowym, laureat wielu prestiżowych nagród, nauczyciel plastyki i wykładowca historii sztuki w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu, instruktor i trener kickboxingu.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-02-16 12:48:48przez:
Opublikowano:2021-02-16 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:8651

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30