Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika przedstawia całą ścianę książek, a w środku drzwi.

Historia Gminnej Biblioteki Publiczej Filia w Rożnowie

Kiedy powstała Gminna Biblioteka Publiczna Filia w Rożnowie?

 • Na polecenie Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydział Kultury w Nowym Sączu, 1 stycznia 1955 roku, została założona Gromadzka Biblioteka Publiczna  w Rożnowie, przy siedzibie Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Rożnowie (Prez. G.R.N. w Rożnowie).

Jakie były dalsze losy biblioteki ?

 • W momencie założenia biblioteki, Gromadzka Biblioteka Publiczna w Rożnowie (G.B.P  w Rożnowie) otrzymała od Biblioteki Gminnej w Gródku 220 egzemplarzy.
 • Biblioteka nie posiadała sprzętu ani oddzielnego lokalu.  Książki mieściły się w lokalu biurowym Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, ułożone były one na oddzielnym stole oraz na podłodze ułożone w stosy. Funkcję kierownika objęła Hajduk Kazimiera sekretarz Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Rożnowie.
 • W 1956 roku Prez. G.R.N. w Rożnowie zawarło umowę z właścicielem budynku Michalikiem Władysławem o wynajęcie oddzielnego pomieszczenia na lokal dla Biblioteki Publicznej w Rożnowie. Biblioteka otrzymała sprzęt z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu :
  • 4 regały otwarte, stół, 3 stołki oraz wypożyczony od właściciela lokalu mały stolik na kącik dla czytelnika.
  • Biblioteka otrzymała z Powiatowej Biblioteki Publicznej 348 nowych książek.
 • W 1958 roku Biblioteka przeniesiona została do innego lokalu w tym samym budynku, powodem była potrzeba większego pomieszczenia na rozwijającą się ciągle liczbę księgozbioru. W tym samym roku w sąsiedniej wsi Roztoce-Brzeziny założona punkt biblioteczny.
 • W 1968 roku w Rożnowie- Wiesiółce założono nowy punkt biblioteczny. Biblioteka w dalszym ciągu zdobywa nowe pozycje w księgozbiorze.
 • W ramach pracy z czytelnikiem urządzano wieczornice na temat Osiągnięć Polski w okresie 25-lecia w dziedzinie Oświaty i Kultury, prelekcje dla młodzieży przyjeżdżającej na kolonie na temat historii i rozwoju Rożnowa.
 • 1 lipca 1970 roku Gromadzka Biblioteka Publiczna w Rożnowie przeniesiona została do nowowybudowanego domu Polichta Jana.
 • W 1971 roku G.B.P w Rożnowie otrzymała z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu nowy radioodbiornik z adapterem "Trubadur" dla uprzyjemnienia pracy w bibliotece.
 • W związku z likwidacją Gromadzkich Rad Narodowych i utworzeniem Gminnej Rady Narodowej i Urzędu Gminnego w Gródku, nastąpiła również zmiana w organizacji bibliotek. 1 stycznia 1973 roku przy Urzędzie Gminy powstała Gminna Biblioteka Publiczna, która objęła bezpośredni patronat nad filiami biblioteki na terenie Gminy Gródek. Gromadzka Biblioteka Publiczna została przemianowana na Bibliotekę Publiczną Gminy Gródek filia w Rożnowie. Filia w dalszym ciągu opiekuje się punktami bibliotecznymi a 1 stycznia 1973 przydzielono jeszcze jeden punkt biblioteczny  w Tropiu.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-01-13 12:30:30przez:
Opublikowano:2021-01-13 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:7475

Rejestr zmian

 • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30