Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Grafika dotyczaca Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa w gminie Gródek nad Dunajcem

Niedziela Palmowa - „Niedziela Męki Pańskiej”

została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna Wielki Tydzień okres przygotowania duchowego do Wielkanocy, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Święto nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi wołając: „Hosanna!”. W liturgii jest czytany opis Męki Pańskiej. W kościołach święci się palmy, będące symbolem zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem. Popiół ze spalonych palm, jest używany w obrzędach Środy Popielcowej następnego roku, wtedy to podczas liturgii ksiądz posypuje nim głowy wiernych.

W Wielki Czwartek  rozpocznie się Triduum Paschalne, czyli najważniejsze trzy dni w roku, poprzedzające Zmartwychwstanie Chrystusa.

W kościołach naszej gminy  Gródek nad Dunajcem również święcone były palmy, a po Mszy Świętej odbyły się przeglądy palm wielkanocnych.

Dziękujemy Księżom Proboszczom oraz radnym, sołtysom, radom parafialnym oraz innym osobom za wsparcie konkursów nagrodami oraz udziałem w komisjach oceniającym.

Uczestnikom gratulujemy efektów pracy - kultywowania tradycji regionalnej. Brawo..

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-04-11 09:24:32przez:
Opublikowano:2022-04-11 00:00:00przez: Małgorzata Karbownik
Podmiot udostępniający: Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem
Odwiedziny:345

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem

GOK w Gródku nad Dunajcem
Gródek nad Dunajcem 28

33-318 Gródek nad Dunajcem

telefon: +48 18 440 15 27

Godziny urzędowania :

poniedziałek - piątek : 7:30 - 15:30